Kuvat: Hans Eetu Myrskog
Udoran Cedar Parkissa vietettiin juhannusta lauantaina 20. kesäkuuta Finnish Social Clubin järjestämässä tapahtumassa. Monille tutun kesäpaikan perinteisen juhannusjuhlan avajaisiin kokoontui noin 60 osallistujaa.
Seija Hyhkön avajaispuhe johdatti juhlaväen päivän ohjelmaan. Cedar Parkissa juhla alkoi Kanadan ja Suomen lippujen nostolla sekä molempien maiden kansallislauluilla. Avajaishartauden pitivät yhdessä Agricola-kirkon pastori Matti Kormano ja Saalem-seurakunnan pastori Miriam Kemppainen.
Ohjelmaan kuului myös lauluesityksiä, yhteislaulua ja tanssia. Hyhkön lapsenlapsi Wren Gooderham esiintyi yhdessä Nyla Tomlinsonin kanssa numerossa Mungoierre and Rumpleteazer. Tomlinson esitti lisäksi tanssin The Kite, ja Gooderhamilta kuultiin myös laulusoolo.
Livemusiikista vastasi sähkökitarallaan Rauno Petäjä eli Ron Pine, joka tunnetaan myös artistinimellään Mr. Finch. Ohjelman lomassa grillistä sai ostaa hampurilaisia. Keittiössä pääkokkina hääräsi Eeva Lehmusjuuri, joka yhdessä muiden vapaaehtoisten kanssa asetteli tarjolle muun muassa karjalanpiirakoita, lohileipiä, pullaa ja munkkeja.
Ja mitä olisikaan juhannus ilman ulkopelejä, saunaa ja kokkoa. Mölkyn lisäksi pelattiin pesäpalloa, jossa oli mukana Kanadan miesten edustusjoukkueen pelaajia sekä muita juhannusvieraita. Jokirannan sauna oli kuumana koko päivän, ja illan hämärtyessä väki kokoontui kokon äärelle.









