”Hyvää mieltä talven pakkasiin!”

Suomenkieliset uutiset 2025-10-21 Anneli Lukka 1 min read 234 views FI
Petch Orchards on perheyritys jo neljännessä sukupolvessa. Sen perusti Charles E. Petch vuonna 1912. Kuvassa vasemmalta: Tina Rizk, Rolf Fischer, Ismo ja Eeva-Liisa Makkonen, Riitta Kaarre, Pirkko Mönkäre Behamdouni ja Arja Fischer. Pirkko Mönkäreen sanoin: “Oli niin kiva olla yhdessä ja nauraa ja iloita ja kerätä hyvää mieltä talven pakkasiin!”
Petch Orchards on perheyritys jo neljännessä sukupolvessa. Sen perusti Charles E. Petch vuonna 1912. Kuvassa vasemmalta: Tina Rizk, Rolf Fischer, Ismo ja Eeva-Liisa Makkonen, Riitta Kaarre, Pirkko Mönkäre Behamdouni ja Arja Fischer. Pirkko Mönkäreen sanoin: “Oli niin kiva olla yhdessä ja nauraa ja iloita ja kerätä hyvää mieltä talven pakkasiin!” Photo: Anneli Lukka

Montrealin suomalaisen seurakunnan jäseniä tuli 26.9. syysretkelle kaupungin etelänpuoleiselle maaseudulle.

Nyyttikestilounaan jälkeen löytyi paikkakunnan hedelmätarhoista omenia, luumuja ja muita syksyn herkkuja, jopa isoja kurpitsoja, vaikka kesä oli ollut ennätysmäisen kuuma ja kuiva.

Yksi tähtihetkistä oli Ismo Mönkäreen Hiski Salomaan naukuvankitisevällä äänellä esittämä pätkä Lännen lokaria! Pohdittiin joukolla, mitä laulun Retulaati (Ratulaati) mahtaa tarkoittaa.

”Olen käynynnä Piuttissa, Lousissa, Retulaatissa, Miamissa…”

Vastaus löytyy Wikipediasta: se on Montanan kaivoskaupunki Red Lodgen nimi fingliskaksi.

Katselkaapa ja kuunnelkaapa Ylen Areenalta (areena.yle.fi/1-50417198) Hiski Salomaata vuodelta 1930.

More to Explore